JULI MJESEC BEZ PLASTIKE

JULI MJESEC BEZ PLASTIKE

JULI MJESEC BEZ PLASTIKE je globalni pokret koji ima zadatak da inspiriše pojedince, grupe i zajednice da smanje korištenje plastike. Ova kampanja je započela 2011. godine, potičući ljude da odbiju jednokratnu plastiku tokom mjeseca jula. S obzirom da zagađenje plastikom postaje ozbiljniji, ali i hitniji problem zaštite životne sredine, JULI MJESEC BEZ PLASTIKE služi kao katalizator promjena i promovira dugoročna rješenja za održivu budućnost.

Zagađenje plastikom dostiglo je alarmantan nivo, ugrožavajući zdravlje naših ekosistema i divljih životinja. Pogodnost i praktičnost plastike za jednokratnu upotrebu dovela je do njihove široke upotrebe, što je rezultiralo da milioni tona plastičnog otpada završavaju na deponijama i okeanima svake godine. Mikroplastika, odnosno male čestice plastike, infiltrirala se u naše vodene površine, tlo, pa čak i zrak koji udišemo. JULI MJESEC BEZ PLASTIKE ima za cilj borbu protiv ove rastuće krize ohrabrujući pojedince da donose svjesne odluke i smanje potrošnju plastike.

Plastika, inače dobivena iz fosilnih goriva, treba stotine godina da se razgradi. Zadržavanje plastike u životnoj sredini ima štetne efekte na ekosisteme. Morske životinje često zamjenjuju plastiku za hranu, što dovodi do zaplitanja, gušenja i smrti. Plastični otpad narušava delikatnu ravnotežu morskih ekosistema i predstavlja značajnu prijetnju biodiverzitetu. Sa druge strane, proizvodnja i spaljivanje plastike doprinosi emisiji stakleničkih plinova i pogoršava klimatske promjene. Učešćem u JULI MJESEC BEZ PLASTIKE, pojedinci mogu doprinijeti očuvanju prirodnih resursa, zaštiti divljih životinja i smanjenju emisije ugljika.

Plastika se danas proizvodi u većim količinama nego ikada prije, što rezultira i povećanjem otpada plastike. Prema procjenama svjetskih organizacija, trenutno se na godišnjoj razini proizvede preko 500 milijuna tona plastike, dok kumulativno u posljednjih 100 godina proizvedeno gotovo 10 milijardi tona plastike. Ovi podaci ukazuju na izuzetno visok tempo rasta proizvodnje i potrošnje plastike. Međutim, problem s otpadom plastike predstavlja ozbiljan izazov za našu planetu. Procjenjuje se da oko 20% otpada plastike reciklira, dok se oko 25% otpada spali, a preostalih 55% završava na deponijama, u okolišu i oceanima. Ova neproporcionalna raspodjela otpada plastike ima kobne posljedice za sve nas, posebno kada se razmotri da čak i najbolja opcija – recikliranje, ne uklanja plastiku i ne rješava dugotrajan problem. Dakle, jedino rješenje je da zaustavimo proizvodnju plastike.

Kampanja JULI MJESEC BEZ PLASTIKE naglašava da pojedinačne/individualne aktivnosti, bez obzira koliko male, mogu imati značajan uticaj. Odbijanjem plastike za jednokratnu upotrebu kao što su slamke, plastične vrećice i jednokratni pribor za jelo, pojedinci mogu smanjiti svoj “plastični otisak” i poslati snažnu poruku preduzećima i kreatorima politike. Podstiče pojedince da traže alternative za višekratnu upotrebu i prihvate održiviji način života. Ove male promjene, kada se usvoje zajedno, mogu pokrenuti potražnju za održivim alternativama, uticati na zakonodavstvo i kreirati put za budućnost u kojoj zagađenje plastikom više nije norma.

JULI MJESEC BEZ PLASTIKE ne samo da podiže individualnu svijest o problemima povezanim sa zagađenjem plastike, nego nam pomaže da kreiramo održiva rješenja i proizvode. Torbe/cekeri za višekratnu upotrebu, staklene ili metalne boce za vodu su neki od najčešćih primjera ekološki održivih navika koji smanjuju upotrebu jednokratne plastike. Za druge aktivnosti možete potražiti inspiraciju na oficijalnoj stranici ovog pokreta (https://www.plasticfreejuly.org/) kao i na našim društvenim mrežama Let’s Do It BiH.

JULI MJESEC BEZ PLASTIKE služi kao podsjetnik da svi imamo ulogu u borbi protiv zagađenja plastikom. Učešćem u ovom globalnom pokretu, svi možemo doprinijeti značajnom smanjenju plastičnog otpada, sačuvati našu okolinu, te da inspirišemo i druge da učine isto.

Podijeli na mrežama