5 ZAMJENA ZA PLASTIČNU AMBALAŽU
Kada gledamo slike deponija ili obala pune smećem, teško je zadržati nadu u budućnost naše planete. No dok je važno prepoznati stvarnost s kojom se suočavamo, jednako je važno usmjeriti svoj fokus na to što možemo učiniti kako bismo preusmjerili stvari u pozitivnijem smjeru. Jednokratne plastike štetne su za okoliš iz mnogo razloga, ali uglavnom zato što se ne mogu razgraditi. One se jednostavno raspadaju u manje mikroplastike i nastavljaju zagađivati okoliš stotinama ili hiljadama godina. Srećom, možemo pomoći smanjiti potražnju za plastičnim proizvodima prilagodbom svojih navika kupnje i životnog stila. Kako svijet postaje svjesniji ekološkog zdravlja, opcija zamjene popularnih plastičnih proizvoda održivijim alternativama postaje lakša. Ako tražite jednostavan, ali učinkovit način borbe protiv prekomjerne proizvodnje plastike, pročitajte naš blog post o 5 zamjena za plastiku koje možete napraviti sada kako biste učinili svoj dio i pozitivno doprinijeli okolišu. Podijelite ovaj post sa prijateljima tako da i oni mogu djelovati! Djeljenje je briga.
1. Staklene flaše za vodu
Broj plastičnih flaše za vodu koje proizvodimo i trošimo je gotovo nezamisliv. Ali evo broja koji će vam pomoći da shvatite: 481,6 milijardi u jednoj godini. Da, plastične flaše su jedan od najčešće pronađenih predmeta u deponijama. Kada razmislite o tome koliko je lako zamijeniti jednokratne plastične boce za vodu sa održivom opcijom poput stakla ili metala, taj broj postaje još neshvatljiviji. Staklene flaše za vodu vrlo su dostupne, bolje su za okoliš i dostupne u širokom rasponu cijena. Također su estetski privlačne.
Sljedeći put kada vam zatreba boca za vodu, uložite u staklenu koju možete nositi godinama.
2. Pamučne vlažne maramice
Obične maramice za čišćenje su izrađene od vrste plastike nazvane polietilen. Kada ih bacite, raspadaju se u mala plastična vlakna. Ako dođu do izvora vode, ta vlakna mogu postati toksična i opasna za morski život. Organske maramice za čišćenje od pamuka mnogo su mekše i mnogo održivija alternativa maramicama za čišćenje od polietilena. Također su nježnije prema osjetljivoj koži. Možete ih pronaći u većini trgovina po pristupačnoj cijeni, a planeta će vam biti zahvalna što ih kupujete.
3. Višekratni pribor za jelo i papirne slamke
Teško je izbjeći nakupljanje plastičnog pribora za jelo i slamki, ali nije nemoguće. Kada uložite u vlastite višekratne verzije, cijeli proces postaje puno jednostavniji. Bilo da ste na festivalu ili uživate u hrani koju ste naručili za ponijeti, zamijenite plastične vilice, noževe, kašike i slamke za vlastite višekratne koje možete ponijeti od kuće. Nema potrebe za novim priborom svaki put kada jedete vani, a to je mala promjena koja čini veliku razliku. Što se tiče slamki, ove male životinje čine 0,025% svih plastičnih predmeta u deponijama i okeanima. Prebacivanje na višekratne metalne ili bambusove slamke jednostavan je, ali učinkovit način za usporavanje nakupljanja ovih uobičajenih plastičnih predmeta.
4. Četkica i pasta za zube
Većina stomatologa će preporučiti da mijenjate četkicu za zube svaka tri mjeseca, što je sjajno za oralnu higijenu, ali ne tako sjajno za planetu. Plastične četkice za zube su još jedan od najčešće pronađenih predmeta na odlagalištima, što ih čini važnim predmetom kojem treba pronaći održivu zamjenu. Srećom, postoje mnoge alternative koje možemo isprobati. Bambusove četkice za zube su najpopularnije, s stopom 100% biorazgradivosti. Na istu temu, tubice za zubnu pastu također sadrže razne štetne i neodržive materijale, uključujući plastiku, aluminij i čelik. No opet, imamo sreće što imamo pristup održivim alternativama poput tableta za zubnu pastu u staklenim bočicama.
5. Folija od pčelinjeg voska
Plastična folija za pakovanje hrane je osnovni proizvod u kućanstvima širom svijeta. Međutim, gotovo ju je nemoguće reciklirati i proizvodi se u previsokoj stopi da bi ostala održiva. Umjesto kupovine rolne za rolom jednokratne plastične folije za pakovanje hrane, zašto ne biste odabrali tkaninu za pakovanje hrane prekrivenu pčelinjim voskom? Ovi izvrsni proizvodi mogu se prirodno oblikovati u bilo koji oblik koji vam je potreban, što ih čini savršenim privremenim omotima za ostatke sendviča ili zdjela sa hranom. Ne samo da su ovi omoti bolji za okoliš, već dolaze u različitim bojama i uzorcima, a čak ih možete i sami napraviti uz nekoliko jednostavnih sastojaka.
Želite li još inspiracionalnih savjeta kako voditi ekološki prihvatljiviji način života?
Ovi savjeti usredotočuju se na jednostavne, dostupne i nekomplicirane načine da učinite svijet zelenijim. Kupujte hranu u većim količinama – Većina hrane koju kupujemo u supermarketima dolazi umotana u obilne količine plastike. Ali kada kupujete u velikim količinama, kući nosite malo manje plastike. Osim toga, nerijetko je jeftinije, a i ne morate često ići u trgovinu.
Napravite svoja pića: Sode, šejkovi, milkšejkovi i sokovi svi dolaze u plastičnim bocama koje se brzo nakupljaju. Kako ne biste doprinjelii nepotrebnim nakupljanjem, uložite u aparat za sodu, blender ili sokovnik kako biste mogli sami napraviti svoja pića kod kuće.
Izbjegavajte jednokratnu plastiku – Ako pronađete neplastičnu alternativu za nešto što bi inače kupili od plastike, napravite informiraniji izbor.
Osvježite svoj ormar na zeleniji način – Kupovina novih stvari ponekad može biti dobra, ali polovna odjeća je često zanimljivija i povoljnija. Smanjite potražnju za brzom modom posjetom trgovini polovne odjeće sljedeći put kada vam treba osvježenje ormara.
Kupujte u trgovinama bez otpada – Ako si to možete priuštiti (što može biti skuplje i stoga manje dostupno), izazovite sebe da to činite što češće.
Još jedan sjajan način da napravite utjecaj je educirati sebe i druge oko vas o neodrživosti pretjerane proizvodnje plastike. To možete učiniti na društvenim mrežama dijeljenjem otvorenih razgovora i primjerom.
Tekst pripremila: Amina Berbić